Tuskék nekimentek a lengyel-magyar barátság bázisának

2024. december 13. 07:41

Baljós hírek keltek nemrég szárnyra a varsói Lengyel–Magyar Együttműködési Intézet további sorsáról. A budapesti Wacław Felczak Alapítvány ezzel kapcsolatban nemrég közleményt is kiadott. Milyen jövő vár a magyar-lengyel kapcsolatok kulcsintézményére? Miként befolyásolhatja a sorsát a közelgő lengyel elnökválasztás? Ennek jártunk utána.

2024. december 13. 07:41
Krupincza Mariann
Krupincza Mariann

Nyitókép: Képernyőfotó

„Az Intézet a politika áldozata lett”

A lakonikus ítélet nem egy politikusé, nem egy tetszőleges tévében beszélő fejé: egy fiatalé a sok száz közül, aki a lengyel hősről, Wacław Felczakról elnevezett intézetben ismerkedhetett tanulhatott, bontakoztathatta ki tehetségét Varsóban.

A politikában persze nincsen jó és rossz – a politikában csak politika van.

A Wacław Felczak Intézetet hat éve álmodták meg azok, akik elkötelezték magukat az ezeréves lengyel–magyar kapcsolatok mellett, és ezt az élményt szerették volna a fiataloknak is átélhetővé, megtapasztalhatóvá tenni. 

Mások viszont, az új, Tusk-féle lengyel vezetésből úgy döntöttek, beszántják az egészet úgy, ahogy van.

Ahogy arról korábban a Mandiner is beszámolt, közleményt adott ki lengyel testvérintézményük tervezett bezárása ellen a budapesti Wacław Felczak Alapítvány. A kommünikében azt írták, hogy 2018-ban a híres lengyel hungarológus-történész, Wacław Felczak után elnevezett varsói Felczak Intézet (Lengyel–Magyar Együttműködési Intézet) és a budapesti Wacław Felczak Alapítvány egy lengyel-magyar parlamenti döntést követően jött létre, a testvérintézmények célja pedig a lengyel-magyar közös kulturális és történelmi örökség megőrzése volt.

A lengyel-magyar kötelékek

Ennek érdekében a társadalmi- és közélet teljes spektrumát lefedve tevékenykednek: előmozdítják a gazdasági párbeszédet a két ország szereplői között, testvérvárosi kapcsolatokat erősítenek, konferenciákat szerveznek, könyveket adnak ki, egymás zenei kultúráját, turisztikai kincsek népszerűsítik, segítséget nyújtottak a lengyel nyelv magyarországi taníttatásában, és minden nyáron a krasiczyni várkastélyban közéleti szabadegyetemet szerveztek. Hangsúlyozták továbbá, hogy „nem hagyhatjuk, hogy az elmúlt időszakban jelentkező problémák maga alá temessék a lengyel–magyar kapcsolatokat, mert ezek a kötelékek régiónk szempontjából nem a múltat, hanem a jövőt jelentik”.

A közlemény azzal zárult, hogy 

az Alapítvány problémásnak tartja a Tusk-kormány azon szándékát, hogy megszünteti a lengyel-magyar kapcsolat egyik kulcsintézményét. 

Úgy vélik, „ez a lépés egyértelműen hátráltatná a lengyel és a magyar nemzet közötti kapcsolatok intenzitását, a köztünk fennálló párbeszéd folytatását”

A lengyelországi Wacław Felczak Lengyel- Magyar Együttműködési Intézet felállításáról szóló törvényt a lengyel köztársasági elnök 2018. március 5-én írta alá. A két szervezet létrehozása a lengyel-magyar kapcsolatok vonatkozásában az elmúlt évtizedek legjelentősebb kultúrdiplomáciai eseménye volt. A lengyelországi intézet, akárcsak a magyarországi, elsődleges feladatai között jelölte meg a magyar-lengyelhagyományok fiataloknak történő átadását.
Az Intézet életében 2024-ben jelentős változás állt be. Maciej Szymanowski igazgató urat 2024 júniusában felmentették a munkavégzés alól, azóta megbízott/ideiglenes vezetőként Daniel Kasprzak, a lengyel miniszterelnöki hivatal főigazgatójának kabinetfőnöke viszi az Intézetet.

Veszélyben a barátság?

Lapunk a híresztelések okán megszólaltatott két olyan fiatalt is, akik rendszeresen részt vettek az Intézet és az Alapítvány rendezvényein. 

„2018-ban találkoztam először az Intézettel az első, Varsóban szervezett szabadegyetemen, és egészen az utolsó, 2023-as nyári egyetemig aktív résztvevője voltam az Intézet által szervezett programoknak. Rendkívül inspirálónak találtam, hogy a több évszázados lengyel-magyar barátság egy újabb fórumon erősödhetett” – fogalmazott Dukavits Bence.

Hozzátette, a Felczak Intézet nélkül ma a baráti köröm jelentős részét nem ismerné. „Az Intézetnek köszönhetően lehetőségem nyílt lengyel egyetemista társaimmal aktív párbeszédet folytatni, legyen szó politikáról, kultúráról vagy történelemről. A programok különleges élményt nyújtottak, hiszen közvetlen kapcsolatba kerülhettünk az előadókkal, akár kritikusabb témákban is”.

Gondolatait azzal zárta, hogy a Felczak nélkül valószínűleg sosem ismerte volna meg Lengyelország gyönyörű városait és vidéki tájait. „Röviden összefoglalva: 

az Intézet nélkül az életem egy fontos része egészen másképp alakult volna. 

Őszinte hálával tartozom a Felczaknak ezekért a lehetőségekért” – hangsúlyozta Dukavits.

***

2019 óta része Béres Dávid életének a Felczak Intézet, azóta számos általuk szervezett eseményen részt vett. „Különböző konferenciák, könyvbemutatók, az ösztöndíjuknak köszönhetően Varsóban tanulhattam egy szemeszteren keresztül, részt vehettem az Intézet életében, de a legfontosabb mindközül a nyári egyetem volt” – sorolta.

Felidézte, hogy minden évben egy héten keresztül Lengyelországban lehette sok más hasonló gondolkodású fiatallal, akikkel közösen életre szóló élményeket szerezhetett, megtapasztalhatta a saját bőrén lengyel magyar két jó barát jelentését. „A személyes élmények mellett pedig rengeteg nívós előadás és program gondoskodott arról, hogy a nyarat tartalmasan zárhassuk” – fűzte hozzá.

Béres végül megjegyezte, hogy idén mindenki meglepetésére elmaradt a várva várt nyári egyetem, és mint kiderült 

az Intézet a politika áldozata lett”.

 Viszont az évek alatt szerzett élmények, tudás, fontos évek óta tartó barátságok és kapcsolatok képében olyan maradandó értékeket teremtett a Wacław Felczak Intézet ami mindezen túlmutat, és a névadó örökségét méltó módon adta tovább a következő generációknak”

Hiánypótló alkotások és projektek születtek

Az Alapítvány a 2018-as indulása óta mintegy 120 lengyel vonatkozású kiadvány megjelenését támogatta. A műfaji sokszínűséget képviselő könyvek között volt történelmi forráskiadvány, monográfia, irodalomelméleti- és szépirodalmi művek: drámaantológia, lírai válogatás, széppróza. Két lengyel irodalmi Nobel-díjas író, költő,  Olga Tokarczuk és Wisława Szymborska művei is az Alapítvány támogatásával jelenhetett meg magyarul.  A megjelent könyvek sorában kiemelkedő helyet foglal el a névadó Wacław Felczak Europa Centralis című válogatott tanulmánykötete (2023), továbbá Wojciech Frazik Felczak-monográfiája, valamint Ablonczy Balázs lengyel nyelven megjelent Teleki Pálról szóló életrajza.

A pályázati lehetőségek mellett már a kezdetektől egyedi támogatások formájában is ösztönözték a különféle lengyel-magyar témájú projektek megvalósulását. Ilyen volt a POLHUNATION elnevezésű oktatási projekt, melyben 20 történelmi témájú film született. A fentiek mellett teret adtak a lengyel-magyar zenei együttműködések kibontakozásának és a Felczak-lemezek pályázat keretén belül mostanra 20 lemez készült el. A zenei repertoárt 2022-ben tovább bővítették, így kiírták a Felczak-koncertekre is a tendereket, melyek keretében 6 lengyel-magyar vonatkozású koncert valósult meg. Rendezvényeik között kiemelt helyet foglal a Felczak Műhely elnevezésű rendezvénysorozat is. De táborokat is szerveztek a fiataloknak és gyerekeknek Sátoraljaújhelyen, valamint a lengyelek számára kultikus Balatonbogláron is.

Tuskék már a lengyel-magyar történelmet is átírnák

Emlékezetes, hogy Donald Tusk és csapata már hónapokkal ezelőtt „megtorpedózta” a magyar-lengyel barátság intézményét. A lengyel kormányfő oktatási minisztériuma ugyanis olyan javaslattal rukkolt elő, amely „karcsúsítani” akarja az általános és középiskolai tantárgyak alaptantervét. Ezt a lépést az MTA Magyar-Lengyel Történeti Bizottsága sem hagyta szó nélkül. A szervezet azzal érvelt, hogy a tárca tervei három helyen is nem megfelelő módon hivatkoznak a lengyel-magyar kapcsolatokra.

A minisztérium elképzelései szerint a XIV. és XV. századi lengyel-magyar együttműködés, valamint Báthory István uralkodása is kikerül az alaptantervből, amely egyben torzítja a magyar felkelések hangvételét is.

A Bizottság véleménye szerint a módosítások nem lesznek pozitív hatással a lengyel diákok történelmi ismereteire.

Ezt is ajánljuk a témában

 

„Felczak példát adott arról, hogy az ember nem adhatja fel a szabadságba vetett hitét”

„Jól érzékelteti a kérdés jelentőségét, hogy Orbán Viktor miniszterelnök is szóba hozta Donald Tuskék szándékát az Intézet felszámolásról legutóbbi brüsszeli nemzetközi sajtótájékoztatóján” – hangsúlyozta a Tusk-kabinet tervezett lépéséről Rosonczy-Kovács Mihály Lengyelország- és Olaszország-szakértő, a Nézőpont Intézet külügyi igazgatója.

Majd azzal folytatta, hogy a lengyel Felczak Intézet felszámolása szimbolikájában is durva lépés lenne Tusk kormányától. „Egyelőre nem tárgyalja a törvényt a szejm, az esetleges elnöki szentesítő aláírás még odébb van, így az Intézet egyelőre folytatni tudja a működését, és a jövő évi forrása is biztosítva van” – ismertette a jelenlegi helyzetet a szakértő.

Rosonczy-Kovács kitért arra is, hogy bár az elmúlt időszakban a jobboldali ellenzék vezetői, Jarosław Kaczyński, a PiS pártelnöke és Mateusz Morawiecki korábbi kormányfő is határozottan kiálltak a magyar szövetség fontossága mellet – mivel 2022-23 során párjuk nem lépett fel azért, hogy a békepárti magyar álláspontot megértse és megértesse legalább a saját választóival –, most korlátozottak a lehetőségeik, hogy síkra szálljanak az Intézet mellett, pláne a várhatóan májusban megrendezett elnökválasztás küszöbén. „Ez is megerősíti az elmúlt évek legfontosabb tanulságát: 

a szövetségesek között minden körülmények között elsődleges fontosságú a kommunikáció, a Közép-Európára nehezedő dezinformációs nyomás leküzdése érdekében” 

– húzta alá.

A lengyel Felczak Intézet felszámolása szimbolikájában is durva lépés lenne Tusk kormányától Rosonczy-Kovács Mihály szerint. Fotó: Facebook

Majd előretekintve arról beszélt, kulcskérdés, ki nyeri a májusi elnökválasztást. „Ha a pártfüggetlen, de PiS által támogatott jelölt, Karol Nawrocki győzne, azzal fennmaradna a jelenlegi kohabitáció, ami komoly koalíciós feszültséget, akár koalíciós válságot is eredményezhet. Ez adott esetben évekre, akár a következő választásokig elodázhatja a Felczak Intézet ügyének tárgyalását, és akár meg is mentheti” – vázolt fel egy lehetséges forgatókönyvet, megemlítve, hogy Lengyelországban létezik egy úgynevezett „házelnöki fagyasztó”, melynek értelmében gyakorlatilag bármennyi időre fel lehet függeszteni egy törvényre vonatkozó törvényalkotási folyamatot. 

Akár a Felczak Intézet ügyét is be lehet fagyasztani, azonban képzelhetjük, hogy egy ilyen állapot mennyire megnehezítheti a működését”

 – tette hozzá. A Nézőpont Intézet külügyi igazgatója szerinte az is nagyban befolyásolhatja a folyamat kimenetelét, hogy a lengyel kormánykoalíció mikorra időzíti a tervezet tárgyalását, és esetlegesen milyen más intézkedésekkel adja be, akár egy úgynevezett „salátatörvényben”. 

Ezt is ajánljuk a témában

„Ha a Polgári Platform, Donald Tusk pártja úgy dönt, hogy az Európai Unió tanácsának lengyel rotációs elnökségével párhuzamosan kampánytémává emeli Magyarország megítélését, azzal felgyorsíthatja a felszámolást. Mivel középről is választókat kell nyerniük, várhatóan a lengyel nemzeti érdek melletti elkötelezettséget is akarják majd hangsúlyozni, ahogyan tette ezt 2020-ban is Rafał Trzaskowski főpolgármester, aki most is a párt jelöltje. Mindennek esetlegesen adhatnak egy magyarellenes élt, ami persze egyáltalán nem tenne jót a közép-európai együttműködésnek, és így megítélésem szerint Lengyelországnak sem. Donalt Trump győzelme talán csökkenti ennek az esélyét” – fűzte hozzá.

„Tusk eltávolodott Felczak professzor eszményeitől”

A Lengyel- és Olaszország-szakértő arra a kérdésünkre, hogy mit jelent a lengyelek és a magyarok számára Wacław Felczak alakja, azt felelte, hogy „Felczak a második világháború alatt és a szocialista évtizedekben is a szabadság kérlelhetetlen harcosa volt. Mindig fellépett az elnyomó rendszerek ellen. Nemcsak hirdette, de példát is adott arról, hogy az ember semmilyen körülmények között nem adhatja fel a szabadságba vetett hitét. Történészként pedig rendre arról beszélt, mennyire fontos, hogy a közép-európai nemzetek együttműködjenek.

A magyar-lengyel barátság abban is megnyilvánult az évszázadok során, hogy a két nép egymás szabadságának a kivívásában kulcsszerepet játszott.

 Elég csak 1848-49-re, 1956-ra vagy korábban a bolsevik-lengyel háborúra gondolni. Felczak professzor példaadásával saját népe évszázadok óta tartó szabadságharcát testesítette meg, ezzel és tanácsaival pedig inspirálója volt a visszaszerzett magyar demokrácia egyik pártjának, a mostani nagyobbik kormánypártnak, a Fidesznek” – idézte fel.

Rosonczy-Kovács Mihály végül arra is rámutatott, hogy Donald Tusk korábbi, 2007 és 2014 közötti kormányzásaiban még megtaláljuk a közép-európai együttműködés előmozdításának ügyét, benne a magyar-lengyel barátság erősítése is. „A 2023-as hatalomra kerülését azonban már nagyon sokban köszönhetett a globalista szövetségeseinek. A Felczak Intézet bezárásának szándéka jól szimbolizálja azt, ahogyan 

Tusk eltávolodott Felczak professzor eszményeitől; a szabadság eszményétől, benne az erős nemzetekre épülő Közép-Európa eszményétől”

 – szögezte le a szakértő.

 

Ezt is ajánljuk a témában

 

„A világ legjobb projektje a lengyel-magyar barátság”

Az értesülések kapcsán megkerestük Biernacki Karolt, a Wacław Felczak Alapítvány kuratóriumi elnökét is, aki arra a kérdésünkre, hogy amennyiben megszűnne a varsói testvérintézmény, az milyen hatással lenne az alapítványra, azt válaszolta, hogy bár nagyon keveset tudnak a folyamatról, de az borítékolható, hogy komolyan kihatna a további működésükre. „Amikor megalakult az új lengyel kormány, már akkor felröppentek olyan hírek, hogy bizonyos szervezeteket, intézeteket meg fognak szüntetni, és a legnagyobb sajnálatunkra a Felczak Intézet is felkerült erre a listára. Kicsit tartottunk attól, hogy az új lengyel hatalom véghez viszi ezt a szándékát. Azonban érdemes leszögezni, ahhoz, hogy egy ilyen intézményt vagy szervezetet megszüntessenek vagy átalakítsanak, ahhoz szükséges az államfő aláírása. Abban pedig biztos vagyok, hogy ezt nem fogja megtenni, így ez a folyamat elhúzódik, hiszen májusban tartják majd Lengyelországban az elnökválasztást, és körülbelül augusztusban lép majd hivatalába az új lengyel államfő, és vélhetően nem az lesz az első dolga, hogy erről döntést hozzon” – ismertette.

Biernacki Karol ezután arról beszélt, hogy 

egy olyan intézet megszüntetése, amely nemes ügyet szolgál, az pótolhatatlan veszteséget okozna a lengyel-magyar viszonylatban. 

Nem ismerek két másik olyan országot, ahol ehhez hasonló projekt megvalósult volna”. Ezután kijelentette, hogy a budapesti Wacław Felczak Alapítvány természetesen átvesz majd bizonyos feladatokat, projekteket a testvérintézménytől, ha szükség lesz rá. „Megtesszük, amit meg kell tenni, de még nem ismerjük a részleteket, nem tudjuk mi lesz a vége. Kaptunk már olyan információkat is, hogy szeretnék kiterjeszteni a jövőben az átszervezett intézet tevékenységét V4-es szintre. Felkészülünk arra, hogy több feladatunk lesz, de a fiatalságra koncentrálunk továbbra is” – vázolt fel egy lehetséges jövőképet. 

A kuratóriumi elnök ismertette, hogy az Intézetnek két jelentős programja van, a Nyári szabadegyetem és vezetőképző a Dél-lengyelországi Przemyśl városa mellett található Krasiczyn várkastélyában és a V4 Akadémia. A tervek szerint van esély arra, hogy a Nemzeti Közszolgálati Egyetemmel (NKE) közös szervezésben legközelebb tavasszal Budapest adjon majd otthont utóbbi rendezvénynek. Ezzel kapcsolatban megtörtént már a kezdeményezés az Alapítvány részéről – árulta el a lapunknak Biernacki. Majd azzal folytatta, hogy a két jelentős esemény mellett nagy hangsúlyt helyeztek a magyar nyelv oktatására is. Az Intézetnek egy lengyel egyetemmel és majdnem két tucat középiskolával van együttműködése, ahol megszervezték a magyar nyelv oktatását.

„Összességében elmondhatom, hogy a Wacław Felczak Alapítvány egy brand, egy márkanév lett, amelyet nemcsak idehaza, hanem külföldön is ismernek. Ez egy sikersztori, egy olyan befektetés a jövőbe, amelynél csak idő kérdése, hogy látszódjanak az eredmények. Azon dolgozunk, hogy ne a műveletlenségnek legyen öntudata, hanem hogy a tudás és a szakértelem táplálja az önérzetet, a nemzeteink önmagába vetett hitét.” 

Ki merem továbbá jelenteni, hogy a világ legjobb »projektje« a lengyel-magyar barátság. 

A két nép közötti kötelék mintha a génjeinkbe lenne kódolva. El kell mesélnünk a közös múltunkat, a fiataloknak tudniuk kell, hogy a lengyelek és a magyarok nagyon komoly védelmi szerepet töltöttek be Európában, ezért a kereszténység védőpajzsaiként – antemurale christianitatis – emlegették országainkat. Fontos, hogy elmélyítsük az egymásról szerzett ismereteinket, ezért ösztönözzük a szokásaink, hagyományaink népszerűsítését és ezzel nem csak a tudásunkat alapozzuk meg, de a nemzeteink közötti köteléket is szorosabbra fonjuk” – húzta alá Biernacki.

Biernacki Karol szerint a Wacław Felczak Alapítvány az elmúlt évek során egy brand, egy márkanév lett, amelyet nemcsak idehaza, hanem külföldön is ismernek. Fotó: Lengyel Nagykövetség Facebook-oldala

A lengyel-magyar szövetség a közös szellemiségből fakad

Biernacki Karol beszélgetésünk során idézte Marian Zdziechowski magyarbarát lengyel filozófust is, aki a két világháború között képezte a jövő értelmiségét. A professzor azt vallotta, a lengyel-magyar szövetség a közös szellemiségből fakad: a közös keresztény, katolikus kultúrából. Mindezeken túl pedig ott vannak még a nemesi hagyományok és a lovagi étoszok is – tette hozzá.

„Büszkeséggel tölt el, hogy 2018 és 2023 között közel 20 ezren vehettek részt az Alapítvány támogatási programjaiban. Ez a szám azért is lenyűgöző, hiszen a 2020-as és 2021-es esztendő eseményeinek megszervezését a Covid-járvány szinte lehetetlenné tette. A Polonica Varietas pályázat révén 6ezer fiatalt utaztattunk Lengyelországba, de meg kell említeni, hogy a Dwa Bratanki, a Sasfiókák, az Örökéletű tölgy vagy a Szent Kinga -as és gyűrűje is roppant népszerű pályázatok, amelyekre sok a jelentkező.” 

„Mindezeket újra fel kell elfedeznünk magunkban, továbbadni a gyermekeinknek. Nem dobhatjuk el, ami a miénk. A hazánk a miénk, a hitünk a miénk, a kultúránk a miénk. 

Ráadásul a világ legattraktívabb kultúráiról beszélünk, tehát óriási kincs van a birtokunkban” 

– hangsúlyozta az alapítvány elnöke.

Az alapítvány imázsfilmjét alább tekintheti meg:

***

Ezt is ajánljuk a témában

 

Ezt is ajánljuk a témában

 

Összesen 127 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Intruder
2024. december 13. 20:30
Az évszázados magyar-lengyel (lengyeleknek természetesen lengyel-magyar) barátság fontos célpontja a nemzetközi haladó, liberálnáci érdekkörnek. Ez az érdekkör most talált egy, a barátsági kapcsolatok megtörésére alkalmas és hajlandó liberálnáci gazembert: Tusk-ot. A lengyel Weber-t.
nempolitizalok-0
2024. december 13. 16:10 Szerkesztve
A pedofil libsiket a kissrácok érdeklik, nem a lengyel-magyar barátság.
oregur4
2024. december 13. 15:30
O1gtolvaj-1/2/3/4/5/6/7, vagy ki tudja hányadik???!!! Buksika, buksika te kis pedobuzu, szőrös talpú román, ukrán, átoperált pufajkás munkásőr ivadék!!! Hihihi. Magyarul se tudsz!!! Hahaha. Kiderült: nálatok van a pedobuzu tömeg, a homokosok 80 %-a pedofil! Lásd Lakatos Márk nénit, aki most bujdosik! Te is az vagy! Menj haza a külföldi, dolcsikból fizetett romániába/bulgáriába és a bolsevikf@$$iszta, avagy a liberónáczi oldaladra, ott böfögj, meg fosospeti, vagy pszichopeti, esetleg poloskapeti ánuszába!!! Höhöhö
1esperma
2024. december 13. 12:25
Perczel Éva - a kommentjei világosan mutatják - visszasírja a ruszki mexállásunkat. A többi 9,6 millió magyar - NEM !!!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!